زندگی در خوابگاه فرصت رشد شناختی و اجتماعی را برای دانشجویان فراهم می کند. همکاری کردن و تشریک مساعی را یاد می گیرند. زندگی در خوابگاه فرصت رو به رو شدن با عقاید متفاوت را به فرد می دهد و به عبارت دیگر زندگی خوابگاهی سازگاری اجتماعی را در فرد بالا می برد. همین طور زندگی خوابگاهی فرصتی را برای رشد استقلال در فرد فراهم می کند و او را برای زندگی در آینده آماده می کند.

۱-  سعی کنید محیط جدید را از لحاظ فیزیکی کاملاً بشناسید. می توانید همراه با دوستان و یا همکلاسی های خود به واحدها و قسمت های مختلف دانشگاه و خوابگاه سر بزنید تا در صورت نیاز با آن ها آشنایی داشته باشید. همچنین کارت های مختلف تغذیه، کتابخانه و خوابگاه را با سیر مراتب اداری آنها تهیه کنید. چنانچه شما دانشجوی غیر بومی هستید سعی کنید محیط اطراف دانشگاه و خوابگاه را نیز بشناسید تا در صورت لزوم نیازها و احتیاجات خود را برطرف نمایید.

۲-  به سلامت جسمانی خود اهمیت دهید. با توجه به حضور شما در دانشگاه و یا خوابگاه برخی از الگوهای زندگی شما مانند رژیم غذایی، خواب و استراحت تغییر خواهد کرد ؛ سعی کنید خود را با این تغییرات جدید وفق دهید. ورزش را فراموش نکنید؛

۳-   با اطرافیان، دوستان و همکلاسی های خود ارتباط برقرار کنید. این کار باعث کاهش احساس تنهایی در شما می شود. سعی کنید دیدگاه ها و مسائل طرف مقابل را درک کنید و برای آنها ارزش قایل شوید. همچنین با برقراری ارتباط با دانشجویان سال های بالاتر می توانیداز تجارب و راهنمایی های آنها در زمینه زندگی دانشجویی، مسائل تحصیلی و … استفاده کنید.

۴-  در برقراری ارتباط  با دیگران سعی کنید به آنها وابسته نشوید، توقعات و انتظارات بیش از اندازه از آنها نداشته باشید و هرگز فکر نکنید دیگران به دلیل هم اتاقی بودن و یا همکلاسی بودن با شما، مسئول رفع نیازهایتان هستند.

۵-  سازگاری با تغییرات جدید نیاز به گذر زمان دارد. اطمینان داشته باشید که اگر خودتان بخواهید به تدریج این سازگاری در شما ایجاد خواهد شد. به تغییرات ایجاد شده با دید مثبت بنگرید و آنها را به منزله چالش هایی برای رسیدن به رشد و شکوفایی ببینید.

۶-  با خانواده خود مرتب در تماس باشید و آنها را از اوضاع خود مطلع کنید و در صورت لزوم از آنها کمک بخواهید.

۷-  در صورت تمایل می توانید با در نظر گرفتن استعدادها و علایق خود، در کانون ها ، انجمن ها و تشکل های مختلف دانشگاه عضو شوید و قسمتی از اوقات فراغت خود را پر کنید. با عضویت در این گروه ها می توانید ضمن گسترش محدوده ارتباطات خود، زمینه رشد و شکوفایی استعدادها و علایق خود را فراهم کنید.

۸- سعی کنید در کنار این راهکار ها، ارتباط معنوی خود را با خداوند فراموش نکنید و همواره از او کمک بخواهید.

 

تاریخ درج مطلب: ۱۳۹۵/۷/۱۸